Internet a sociálne siete

Sociálna sieť je webová stránka určená na nadväzovanie alebo udržiavanie kontaktov medzi ľuďmi pomocou internetu. Každý užívateľ si vytvorí svoj profil, v ktorom vyplní základné informácie o sebe. Na sociálnych sieťach  si možno nájsť priateľov dokonca aj zamestnanie a aj udržiavať kontakt so známymi alebo s rodinou.

Sociálne siete môžu byť súkromné a pracovné.

Nevýhody:

• Používatelia nemusia do svojich profilov uviesť pravdivé informácie.
  • Kopírovanie fotografií a vydávanie sa za inú osobu je na sociálnych sieťach veľkým problémom.

MySpace: Jeden zo starších ale veľmi úspešných portálov. Každý užívateľ má svoj vlastný blog, ktorý si upravuje. Môže doň umiestniť rôzne aplikácie prehrávanie videozáznamov a ďalšie.

Facebook: Vznikol v roku 2004 pôvodne ako školský server. Vytvoril ho študent Harvardu Mark Zuckerberg. Základný profil je doplnený množstvom miniaplikácií.

Linkedln: Linkedln je social network zameraný na profesionálnu komunitu. Je podobná ako facebook alebo MySpace. Odlišuje sa hlavne zameraním na komunitu profesionálov.  Dôvody na účasť v tejto sieti sú rôzne – hľadanie kvalifikovaných zamestnancov alebo obchodných vzťahov.

Jeden z populárnych druhov sociálnej siete je aj komunitný obsah. Členovia môžu publikovať články a k tomu pridávať komentáre alebo čokoľvek iné. Ak tieto články nie sú kontrolované, môžu sa z nich stať dokonca aj rôzne reklamy.

Informačné sociálne siete

Tieto sociálne siete sú zväčša zložené z ľudí, ktorí hľadajú odpovede na každodenné problémy. Tieto komunity sú často spojené s firmami, ako sú banky, maloobchodníci a iné spoločnosti, ktoré sú prostredníctvom sociálnych sietí spojené so svojimi zákazníkmi a komunikujú s nimi.

Profesijné sociálne siete

Sú to sociálne siete, ktoré zamestnancom pomôžu pokročiť vo svojej kariére. Tieto sociálne siete sa zväčša vytvárajú v podnikoch a slúžia na komunikáciu medzi zamestnancami a zamestnávateľom, no taktiež medzi firmou a zákazníkmi.

Vzdelávacie sociálne siete

Vo vzdelávacích sieťach sú zoskupení  študenti za účelom spolupracovať s ostatnými študentmi na projektoch, robiť výskumy, alebo komunikovať s  učiteľmi prostredníctvom blogov a triednych fórach. Tieto sociálne siete sa čoraz viac stávajú veľmi populárne v rámci vzdelávacieho systému.

Koníčky

Sociálne site zamerané na koníčky sú jednými z najpopulárnejších z dôvodu, že užívatelia často vykonávajú prieskum o svojich koníčkoch a tak nachádzajú množstvo ľudí z celého sveta, s ktorými majú rovnaké záujmy a rozhodnú sa vytvoriť sociálnu sieť zameranú na svoje koníčky, preto tieto sociálne siete zamerané na koníčky patria medzi najobľúbenejšie.